daglas89 - 2011-02-18 00:26:21

UWAGA!


Ogłoszenie.
Witam! Z związku z tym że ostatnio nic się nie dzieje na forum, a przydało by się je trochę rozruszać, postanowiłam ruszyć za nie długo z IV edycją Mafii. Emocje opadły (mam nadzieje) to tamtej edycji, trochę czasu ubyło od tamtej pory. Wiem że po skończonej III edycji były pretensje do regulaminu. Dlatego przed tą edycją chce z wami wszystkimi go skonsultować i wszelkie uwagi co do nowego regulaminu proszę pisać do mnie na PW lub w tym temacie. Gra ruszy dopiero gdy będzie nowy regulamin i od wstawienia jego na forum, zaczną się zapisy też w tym  wątku. Co do MG zastanawiam się nad poprowadzeniem tej edycji ale jest to wszystko do skonsultowania.

Pod spodem podaje link do starego regulaminu. => http://www.internat.pun.pl/viewtopic.php?id=559


__________________________________________________________________________________________

UWAGA!Nowe Zasady. Przeczytaj Zanim Weźmiesz Udział W Grze!
[size=16]osoba nadzorująca grę : Daglas89.


Opracowały: paulax5 (Paulina) i daglas89 (Sylwia)


ZASADY


1. WSTĘP

„Mafia” jest grą znaną, popularną jednak raczej „na żywo”, kiedy większa grupka osób zbierze się w jednym miejscu. W tej odmianie gra rozłożona jest często na kilka dni, w zależności od zasad. Istnieje jednak jej odmiana przeznaczona na fora i grupy dyskusyjne.

2. ZAŁOŻENIA

Zacznijmy od założeń fabularnych Mafii, które we wszystkich możliwych jej rodzajach pozostają niezmienne. Wyobraźmy więc sobie, że jesteśmy mieszkańcami niewielkiego miasteczka. Miasteczka, które do tej pory żyło swoim własnym, mozolnym życiem i nic nie było w stanie zakłócić jego spokoju. Wszyscy pracowali i żyli w zgodzie… do czasu. Niedawno jednak pojawiła się tu bezwzględna, żądna krwi mafia. Mieszkańcy są świadomi zagrożenia, jednak nie mają pojęcia, kto tak naprawdę jest mordercą. Może być nim gruby i brzydki sąsiad Edmund albo twoja najlepsza koleżanka – Kunegunda. Dlatego właśnie nie można ufać nikomu, a zabójcą może okazać się najspokojniejszy i teoretycznie najmilszy człowiek w mieście.

3. ZASADY

Uczestnicy gry są właśnie takimi „mieszkańcami”. Przed rozpoczęciem rozgrywki otrzymują oni informacje od Mistrza Gry, jaka rola została im przydzielona. Info to może być wysłane na kilka sposobów (gg, mail, pm). Na tym forum mamy możliwość wysyłania prywatnych wiadomości, więc raczej nie będzie problemów. W ten sposób każdy uczestnik może stać się jednym z czterech typów postaci: zwykłym, szarym mieszkańcem, bezwzględnym mafiosem,  dociekliwym detektywem lub zbawicielem. Informacja ta jest przekazywana indywidualnie i tylko dana osoba dowiaduje się, kim będzie w trakcie rozgrywki. Może przekazać tą informację innym osobom, jeśli ma do nich zaufanie , ale jak już wspomniane zostało wcześniej – mordercą może być każdy, więc radzę jednak wstrzymywać się, przynajmniej na początku, z rozpowiadaniem wszystkim swojej roli.


Gra rozgrywana jest w cyklach dziennych. Podczas pierwszego dnia MG rozdaje role, a gracze mają odrobinę czasu na spokojną dyskusję. Tego samego dnia, akcja gry wkracza we właściwą fazę. Wtedy właśnie mafiosi (przy 10 osobach jest ich dwóch, powyżej 15 MG może zwiększyć te liczbę) przekazują Mistrzowi Gry informację, kogo chcą „sprzątnąć” na początek. Ta osoba „ginie” i nie może dalej uczestniczyć w rozgrywce. Następnego dnia miasto (czyli cała grupa, łącznie z detektywem i mafiosami) zastanawia się, kto mógł popełnić ten mord. Wszyscy jednogłośnie dochodzą do wniosku, że należy za wszelką cenę wytropić zabójców i wymierzyć im sprawiedliwość na własną rękę, Tego dnia każda osoba uczestnicząca w grze (mafiosi też!) linczuje na forum osobę, poprzez posta zawierającego nick / imię osoby, która ich zdaniem należy do mafii. Oczywiście właściwi mordercy już to wiedzą, więc muszą wskazać osobę niewinną (mogą oczywiście wskazywać siebie nawzajem , co raczej zbyt mądrym posunięciem by nie było… chociaż i takie taktyki widziała formowa odmiana mafii i w niektórych przypadkach działały na korzyść zabójców). Kiedy wszyscy oddadzą głosy (lub wybije 20:30), następuje ich przeliczenie, a osoba, na którą wskazano największą ilość razy „ginie” i odpada z rozgrywki. Jeśli ktoś nie zagłosuje, to za pierwszym razem uważane jest to za głos na samego siebie. Jeżeli sytuacja się powtórzy, gracz "popełnia samobójstwo". Jeśli głosy zostaną równo rozłożone na dwie osoby lub więcej MG losuje, która z tych osób odpada z gry. MG podaje do ogólnej wiadomości kto zostaje zlinczowany, informując jednocześnie miasto, jaka była rola tej osoby w rozgrywce. Tego samego dnia, tyle że odrobinę później, mafia likwiduje po skonsultowaniu się między sobą następną osobę…. W kolejnym ponownie głosowanie mieszkańców i jeszcze jedna osoba odpada… Cykl ten powtarzany jest do czasu, kiedy wystąpi jedno z możliwych zakończeń.

Zakończenia mogą być dwa. Po pierwsze, jeśli mieszkańcom uda się wytropić i zabić w głosowaniach obu mafiosów, gra kończy się wygraną miasta. Jeśli zaś nastąpi sytuacja, kiedy liczba pozostałych mafiosów będzie równała się liczbie pozostałych mieszkańców (np. w grze pozostały już tylko cztery osoby, dwóch mafiosów i dwóch mieszkańców), wygrywa mafia, podporządkowując sobie miasto. Zgodnie z tym można wywnioskować, ze celem detektywa i mieszkańców jest wyeliminowanie wszystkich zabójców, zaś celem mafii przede wszystkim nie pozwolenie na to, aby została wykryta i pozbycie się mieszkańców wraz z detektywem i zbawicielem przede wszystkim, gdyż to oni najbardziej jej zagrażają.

Warto jeszcze wspomnieć o roli detektywa i zbawiciela.

Detektyw-osoba, której przypadnie odgrywanie tej postaci, ma takie same prawa jak zwyczajny mieszkaniec. Może więc uczestniczyć w głosowaniach i typować potencjalnych mafiosów. Poza tym ma jednak dodatkową umiejętność. Detektyw może bowiem o drugiego dnia, pytać się raz dziennie MG o tożsamość wybranej przez siebie osoby. Mistrz Gry zaś mówi mu, czy dana osoba jest mieszkańcem, czy też żądnym krwi mordercą. Detektyw może z ta wiedzą zrobić wszystko, co mu się podoba. Należy jednak pamiętać, że właściwie każdy może się podać za detektyw a i powiedzieć: „Słuchaj, dowiedziałem się, że XXX jest w mafii”. Poza tym ujawnienie się może się okazać dla niego pewną śmiercią (wszakże mafia będzie się chciała go pozbyć w pierwszej kolejności, gdyż to właśnie detektyw jest dla nich najbardziej niebezpieczny). Dodatkowo, jeżeli osoba wskazana danego dnia przez detektywa jest mieszkańcem, a mafia tego samego dnia będzie chciała zabić ową osobę, będzie ona chroniona prze detektywa i nie zginie. Na tej samej zasadzie detektyw może dwukrotnie wskazywać sam siebie, w wyniku czego będzie chroniony przed mafiosami, ale nie będzie w stanie pomóc miastu w wytropieniu morderców.

Zbawiciel-osoba, która nim będzie ma takie same prawa co do głosowania jak pozostali mieszkańcy. Jednak ma jeszcze możliwość wskrzeszenia osób wyeliminowanych przez mafie, ale ma tylko dwie takie szanse wiec musi je dobrze wykorzystać. W tym celu pisze wiadomość do Mistrza Gry i podaje mu jaka osobe chce wskrzesic. Osoba taka wraca do gry i ma takie same prawa co przed odpadnięciem z niej. Jeśli osobą wskrzeszoną był detektyw to on także ma takie same prawa i umiejętności co przed jego odpadnięciem, więc gdy zbawicielowi uda się przywrócić detektywa do życia, gdy ten odpadnie działa to oczywiście na korzyść mieszkańców. Osoba będąca zbawicielem może o tym poinformować innych graczy ale musi pamiętać, że mafii będzie na niej zależało bardziej niż na zwykłym mieszkańcu dlatego warto więc o tym nie wspominać.

4. PRZEPISY

1. MG bierze udział w grze ale nie głosuje razem z innymi mieszkańcami i nie rzuca swoich podejrzeń w fabule.

a) W realiach formowych można od razu ustalić godziny głosowań mieszkańców, typowań mafii i detektywa. Moje propozycje są następujące: mieszkańcy oddają swoje głosy do godziny 20:50 [max.5 mi opóźnienia.] każdego dnia; detektyw podaje nick osoby, którą chce sprawdzić do godziny 21:05, zaś mafia typuje delikwenta do morderstwa do godziny 21:15. W ten sposób podsumowania dnia możecie wyczekiwać po 21:30.

b) .Kontaktowanie się nie jest zabronione, każdy może to robić na własne ryzyko jednak MG tego nie poleca, ponieważ nigdy nie można być pewnym z kim się pisze.  Zawsze istnieje możliwość nie odpisywania tej osobie lub poproszenie jej że nie chcesz się z nią kontaktować.

c) Zakaz wysyłania screenów od Mistrza Gry.

d) Osoba która zgłosi się do gry jest zobowiązana do pisania 1-2 postów dziennie.  Sensownych które coś wnoszą do gry, powinny zawierać przynajmniej 5-6 zdania. A nie oddanie tylko głosu.

e) Osoba która zgłosiła się do gry  a nie napisze nic przez 3 dni zostaje wyeliminowana z gry na własne życzenie.

f)Gdy oddajemy głos na kogoś musi być uzasadnienie dlaczego to robimy , tak samo przy zmianie głosy musi być uzasadnienie.

g) Masowe zmienianie głosu nie będzie akceptowane przez MG.

h) Swoje głosy oddajemy do godziny 20:50 [max.5 min spóźnienia  będzie tolerowane.] . Głoś musi być pogrubiony. Zmiana głosu pogrubiona i oznaczona kursywą 

i) Zostanie utworzony specjalny Wątek z komentarzami dla osób które odpadły i mają coś do powiedzenia. Reszta też może się tam wypowiadać na temat przebiegu gry.

j) Mistrz Gry  pozwala wypowiadać się ChatBox i prowadzić rozmowy w nim na temat gry a dodatkowo zostanie utworzony  specjalny wątek w grze. 

k) Na czas rozgrywki Mistrz Gry prosił by uczestników o zmienienie swoich Avatarów lub Sygnaturek na zdjęcie granej postaci.

l) MG wprowadza system ostrzeżeń, w którym każdy może dostać 3 ostrzeżenia, a za 4 wylatuje z gry.
- Kłótnia w grze.
-Obrażanie drugiego uczestnika gry.
-Nie pisanie postów w grze, itp. rzeczy.

_______________________________________________________________________________________

Zostałam poproszona o wcześniejsze zrobienie zapisów wiedz to robię.

Chętne Osoby Które Zgłoszą Się Do Gry Proszone Są  O Podanie Imię Postacie Którą Chcą Grać, Oraz Ciemnego Koloru Którym Będą Pisać W Fabule.


Tu podaje link do kolorów : => http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_kolor%C3%B3w

Proszę o podanie kodu [# i sześciu Cyfr] lub nazwy tego koloru.


[size=14]Wolne Postacie:


Męskie

1.Marcos,
2.Ivan,
3. Roque,
4.Ruben,
5.Caytano,
6.Hector,
7.Fermin,
8.Martin.
9.Lucas,
10.Hugo,
11.Jacques,
12.Mario,
13.Andres,
14.Saul,
15.Fernando,
16.Camillo,
17.Pedro,
18.Toni,
19.Mateo.

Damskie:

1.Carolina,
2.Victoria,
3.Julia,
4.Amaia,
5.Maria,
6.Elsa,
7.Jacinta,
8.Paula,
9. Evelyn,
10.Amelia
11.Rebeca,
12.Lucia,
13.Alicia,
14.Sandra,
15.Nora.

________________________________________________________________________________________

Czwarta Edycja Gry MafiaLista uczestników:1. Oranjezicht - (Lucas) - Kawowy.
2. Krisztian - (Marcos) - Granatowy.
3. BarthezzLodz - (Hector)
4. Julia25 - (Sandra)- Zielony.
5. Larita(Maria) - Różowy.
6. Calineczka_j(Paula) - Plum
7. Pablo - (Noiret) -
8. Villa - (Martin) - Niebieski.
9. daglas89(Rebeca) -  Fiolet.
10.paulax5(Lucia) - Rubinowy.
11.andzia119 - (Victoria) - Brązowy.
12.jenny - (Julia) - Dark Red.
13.crisfan - (Carol) Buraczkowy.
14.kr3jzolek - (Amelia)
15.Shiift - (Ivan) - Czerwony.
16.Bazyl - (Evelyn) -Antracytowy
17.sirdarius64 - (Amaia)- Malachitowy.
18.Pysia141192 (Amelia) - Indygo
19.el matador(Saul) - Ciemno Zielony.
20.niusia_88 - (Elsa)

Larita - 2011-02-21 19:56:50

Widzie że cisza tutaj.odnośnie regulaminu to jedno zastrzeżenie, o to o co były najwieksze pretensje.
Zakaz komunikowania sie na gg i innych komunikatorach - to powinno być zniesione, jesli ktos chce niech sie komunikuje, ale na wlasne ryzyko. Zycie pokazalo jak łatwo mozna sie nabrac - tutaj naleza sie pozdrowienia i wyrazy uznania dla Calineczki ktora swego czasu po mistrzowsku rozegrała swoja role oszukujac nas wszystkich ;)
Chyba do tego najwieksze były pretensje, tak mi sie wydaje

Krisztian - 2011-02-21 22:43:19

Komunikowanie się przez gg, pw, itd to temat sporny, bo niby rozmawiać by można było, ale później znajdą się tacy, którzy zaczną na nowo mieszać i wyskoczą np. z udowodnij to jakoś...i znowu się zacznie.  oO

jenny - 2011-02-21 22:48:25

Moim zdaniem komunikowanie sie poza watkiem (gg,pw,fb itp.) jest bez sensu - naturalnie nie dotyczy to mafii. Przeciez tu tak naprawde,to nie chodzi  oto ,kto wygra (nikt na tym forum nie ma przeciez 5 lat),tylko o zabawe. Ewentualnie ,jak juz nie da sie bez tego obyc dopuscic rozmowy w chatbox'ie - jak sie jakas strategie uzgadnia,itp. to na wlasne "ryzyko",ze ktos "niepozadany" sie pojawi na forum i zobaczy - choc wg mnie i tego nie powinno byc. w kazdym razie niech kazdy sie zastanowi,czy chce sie bawic i czy reguly mu pasuja i dopiero wtedy sie zapisuje,bo po co ma psuc zabawe innym.takie jest moje zdanie

paulax5 - 2011-02-21 23:01:50

Pretensje były głównie do tego, że sie kontaktowaliśmy więc jak już zresztą podobnie pisałąm po skończeniu 3 edycji to nie jest możliwe aby nie było konsulatcji i kontaktu, nie da sie tego sprawdzic zreszta jak ktoś chce to niech sie kontaktuje tylko trzeba pamiętać, że każdy może napisać jestem "detektywem" a tak naprawdę może być z mafii więc kontakt nie zawsze się opłaca ale jeśli ktoś chce to niech sie kontaktuje a jeśli ktoś nie chce to może odpisać tej osobie, że nie chce wiedzieć i nie chce się kontaktować i tyle. Jeżeli chodzi o jeszcze jakiś punkt regulaminu to ja nie mam żadnych zastrzeżeń i wg mnie może on pozostać tak jak jest.
Widzę ze nikt się tu na temat tego znów nie wypowiada (pewnie znow pozniej beda pretensje) ale pozwole sobie przytoczyc wypowiedzi odnosnie regulaminu po skonczeniu wczesniejszej edycji:
zacznę od wypowiedzi Pabla, która dużo wg mnie wnosi istotnego na temat tego regulaminu

Pablo napisał:

Piszę w tym temacie, żeby nie zaśmiecać tematu z grą, ale mój post odnosi się do tego, co przeczytałem tam.
Tak sobie z ciekawości wszedłem na forum, żeby zobaczyć jak idzie gra i to co przeczytałem wymaga uważam z mojej strony drobnego komentarza, głownie odnośnie mojego rozumienia regulaminu, ale też ogólnie do sposobu gry (może nie ja to powinienem komentować, bo nie brałem udziału w tej edycji, ale ze względu na mój "wkład" w historię mafii na tym forum, mam nadzieję, że nie będziecie mieli mi tego za złe.).

Calineczka_j napisał:

Nie ma się co łudzić, że zwykli mieszkańcy nie będą się komunikować, to jest po prostu nierealne. Ten zapisek z regulaminu można w ogóle wyrzucić. Gdyby mieszkańcy, którzy wiadomo już że są "pewni" (po sprawdzeniu detektywa) się nie komunikowali to nie mieliby żadnych szans.

To ja się pytam, jaki jest sens zaczynać grę, skoro wiadomo, że nikt nie będzie przestrzegał zasad? Można przecież zgłosić wniosek o zmianę regulaminu przed rozpoczęciem, a nie później tłumaczyć, że i tak wszyscy to robią.

Calineczka_j napisał:

Ważne, żeby nikt nie oszukiwał, a teraz przecież Ciebie i pozostałych członków mafii nikt nie oszukał.

Tego nie rozumiem. Czy w poprzednim zdaniu nie było jawnym tekstem napisane, że właśnie niektórzy mieszkańcy oszukiwali?

Calineczka_j napisał:

Jak ja zakończyłam II edycję to tylko i wyłącznie przez SCREENY (oszustwo), a nie przez rozmowy o których też wiedziałam od dawna (jeszcze kiedy Hector żył i kazali mi na niego głosować).

Mógłbym poznać definicję oszustwa i na jakiej podstawie można stwierdzić, które łamanie regulaminu jest "oszustwem", a o którym wiadomo "że się po prostu zapobiec nie da"?

Calineczka_j napisał:

Poza tym jest napisane w regulaminie, że detektyw może powiedzieć innym użytkownikom kim jest, ale lepiej tego nie robić, bo każdy może być w mafii, więc mógłby zaraz zginąć.

Jak najbardziej, detektyw może w dowolnym momencie napisać na forum, że jest detektywem i kogo sprawdził, ale lepiej, żeby to zrobił wtedy jak będzie pewien swojej pozycji i swoich racji, bo automatycznie wystawia się na odstrzał mafii.

Calineczka_j napisał:

Zatem detektyw kontaktował się ze sprawdzonymi osobami - czyli zgodnie z regulaminem.

Czyli niezgodnie. Wyjaśnię jeszcze raz. Poza tematem mogą kontaktować się tylko członkowie mafii. W temacie detektyw może mówić o swoich odkryciach, ale także każdy może się podszyć pod detektywa, co daje pole do popisu dla mafii i innych kombinujących osób, zwiększając ciekawość rozgrywki.

Calineczka_j napisał:

Tak jak mafia kontaktuje się ze sobą, żeby wspólnie ustalić strategię, tak nie widzę nic złego w tym, że "oczyszczeni" mieszkańcy też się komunikują w celu ustalenia swojej strategii. Inaczej poszczególni mieszkańcy sami w pojedynkę nie mieliby zbyt dużych szans z mafią.

Tutaj już ktoś dobrze odpowiedział:

misteria7 napisał:

Inna rzecz, skąd wiecie że mieszkańcy grając tak jak w regulaminie stoi nie mieliby żadnych szans? Próbowaliście kiedyś?

Nic dodać, nic ująć.

Calineczka_j napisał:

Ta edycja we wszystkich wzbudziła duże emocji. Szkoda, że częściej negatywnych niż pozytywnych. Mam nadzieję że się nie zraziłaś i kiedyś w przyszłości wszyscy jeszcze zagramy, w miłej i przyjaznej atmosferze, tak jakbyśmy wszyscy tego chcieli.

Naprawdę w to wierzysz? Szczerze, to trochę się nie dziwię, bo podobnie myślałem po zakończeniu II edycji...

To jeszcze się odniosę do kolejnego posta, a co tam.

misteria7 napisał:

Zauważyłam tylko że w takim razie regulamin sam sobie przeczy, jeśli chodzi o kontakt między graczami.

Regulamin sam sobie nie przeczy. Przeczy natomiast naciąganym interpretacjom niektórych graczy :)

misteria7 napisał:

Osobiście włączyłam się w tą grę bo ją bardzo lubię w rozbudowanej wersji w realu. Gdzie nie ma właściwie jak oszukiwać.

Chyba że budzisz się jako mafia i widzisz otaczające cię ukradkowe spojrzenia :)

misteria7 napisał:

Jednym z kilku innych powodów była nadzieja że do trzech razy sztuka..i jak w poprzednich edycjach różne historie miały miejsce i był przypominany regulamin zwłaszcza o tym nie kontaktowaniu się między sobą to przy tej edycji ludzie się zepną w sobie i każdy będzie zadowolony :)

Jak to mówią, nadzieja matką wynalazku ;). W szczególności wierzyłem w osoby, które zajęły się modyfikacją regulaminu, ale cóż...
Swoją drogą, do tej pory po poprzedniej edycji myślałem, że to właśnie Calineczka jest jedną z osób o najbardziej zdrowym podejściu do całej gry.

Rozpisałem się trochę, ale miałem dłuższą przerwę w pisaniu na forum, więc nadrobiłem zaległości :D. Na koniec dodam "przepraszam jeśli kogoś uraziłem", bo widzę, że to w dużej mierze załatwia wszelkie sprawy na forum i jest dobrym wytłumaczeniem na wszystko.

Sądze ze nie ma nawet sensu tego komentować gdyż ten post sam wszystko mówi i wyjąśnia. Zgadzam sie tu z Pablo trzeba by przemyslec ten punkt i zastanowić się jak naprawdę ma wyglądać ta nasze odmiana tej gry gdyż wiadomo że nie jest to normalna "Mafia" i też nie ma jej co porównywać to oryginalnej wersji jednak jeśli ta edycja ma być inna to warto wziaść te rady do serca i ustalić jak chcemy grać

Calineczka_j napisał:

Mnie nie uraziłeś, zgadzam się z Tobą Pablo jak najbardziej. W całej mojej wypowiedzi nie zrozumiałeś jednak jej głównego sensu - mianowicie że punkt w regulaminie odnośnie zakazu kontaktowania się można sobie od razu darować, bo nikt nigdy tego nie przestrzegał i zapewne nie będzie.
Napisałam, że rozumiem Carolinę, bo pamiętam jak mnie było przykro, jak poczułam się oszukana i tak samo ona miała prawo się poczuć, aczkolwiek kiedy ja byłam w mafii też się wszyscy komunikowali - mało tego nawet dyktowali mi na kogo mam głosować, jakbym zrobiła inaczej, to od razu by było, że jestem z mafii, ale jakoś z tego powodu nie zakończyłam gry.
I tak mam dalej nadzieję, że mimo wszystko można będzie jeszcze zagrać w miłej i przyjaznej atmosferze, bo abstrahując od wszystkiego, to właśnie dzięki tej grze zawiązały się mniejsze bądź większe przyjaźnie, dzięki tym "łamiącym regulamin" rozmowom mogliśmy się poznać, porozmawiać i dobrze wspólnie bawić, a o to tutaj chyba chodziło.

Słuszna i cenna uwaga dzięki temu np ja zdecydowalam się jechać na zlot bo poznałam kilka osób z którymi zaczełam pisać i dalej z reszta to robie :D bo na poczatku nie bardzo chcialam bo nie znałam nikogo

misteria7 napisał:

Calineczka_j napisał:

dzięki tym "łamiącym regulamin" rozmowom mogliśmy się poznać, porozmawiać i dobrze wspólnie bawić, a o to tutaj chyba chodziło.

Może dla niektórych.. ale uważam,  że można też się poznać, porozmawiać i dobrze bawić poprzez kontakt w odpowiednim wątku :) a to się potem mogłoby rozwijać w rozmowy na PW ale nie dotyczące bezpośrednio gry ;) proste.

Tutaj kolejna słuszna uwaga choć cięzko tak do obcej osoby po porstu napisać czaść co słychać przynjamniej dla mnie ;) ale dużo racji w tym masz

Wracając do tematu regulaminu:

Julia25 napisał:

Kontakty na gg, a jak ich uniknąć? Ale pragnę zauważyć, że nigdy nie wiesz z kim tak na prawdę rozmawiasz. Ktoś kogo uważasz za zm, może być z mafii. Wtedy tak naprawdę swoje przypuszczenia przekazujesz mafii i oni to wykorzystają ;D A jak otrzymujesz na PW prośbę o zmianę głosu, wcale nie musisz tego robić. Przecież każdy ma swój rozum, tworzy swoją fabułę (by pasowała do całej) i ma swoje własne typy. Zawsze możesz powiedzieć nie.

Kolejna uwaga na temat kontaktowania się i ja już też o tym wspominałam nigdy nie ma 100% pewności ze piszemy ze zm a nie z kimś z mafii

Oranjezicht napisał:

Jesli chodzi o regulamin to uwazam, ze nalezy zmienic martwy punkt o komunikowaniu sie miedzy graczami - bo i tak mieszkancy beda sie ze soba komunikowac gdyz inaczej kazdy osobno raczej nie ma szans, a detektyw wiedzialby kto jest z mafii ale tez nie moglby nikogo przekonac do tego. Dzieki kontakto poza gra osobiscie zyskalem kilku dobrych znajomych z czego bardzo sie ciesze ze stalo sie to dzieki grze. Mam nadzieje ze rowniez pozostale osoby biorace udzial jakos sie ze soba zblizyly.

Barthezzlodz napisał:

Ja też muszę się tutaj wypowiedzieć, bo wydaje mi się, że mogę postawić się na miejscu dwóch stron i ocenić tę sytuację, ponieważ w poprzedniej edycji tej gry byłem w mafii. Największe kontrowersje wzbudza punkt o kontaktowaniu się poza grą. Jak już poprzednicy napisali - tego nie da się uniknąć, mieszkańcy muszą współpracować, aby udało im się pokonać mafię. I to jestem w stanie zrozumieć. Proszę zauważyć, bo poprzednim razem też to zrozumiałem, mimo iż byłem w mafii i mieszkańcy kontaktowali się, żeby mnie wyrzucić. Nie mam im tego za złe, bo tak naprawdę pisząc do kogoś nie mamy stuprocentowej pewności o jego niewinności - możemy zatem pisać do członka mafii (i tak było w poprzedniej edycji) i ułatwiać mu wykonanie jego zadania podrzucając informację o tym, że ktoś jest na przykład detektywem.
Mógłbym teraz zapytać i poprosić o szczerą odpowiedź: Kto w tej edycji nie kontaktował się z innym mieszkańcem? Mogę śmiało zaryzykować, że nie będzie wielu takich osób. Jeżeli będzie chociaż jedna.
Jednak to, że tego typu zachowanie jest akceptowane przez większość biorących udział w grze, nie zmienia faktu, iż jest to zachowanie sprzeczne z regulaminem gry. Dlatego w tym miejscu mogę przeprosić, ale zarazem złożyć wniosek o zmianę regulaminu i wykreślenie z niego punktu dotyczącego wzajemnego kontaktowania się.

dokładnie zgadzam się ciekawa jestem kto tak naprawdę nie kontaktował sie z oni 1 osobą? również obstaje przy tym że nikt więc niewiem czy jakaś zmiana w tym kierunku jest możliwa znaczy chodzi mi że to jest naprawdę nie możliwe bu nikt z calej grupy graczy sie nie skonsultował choćby z 1 osoba zawsze ktoś taki się znajdzie. Możemy tu jedynie skraślić ten punkt o zakazie i nich bedzie ze można z tym ze trzeba też teraz tu przemyśleć czy taka gra do końca ma sens? I tu jest świetny post:

misteria7 napisał:

Inna rzecz, skąd wiecie że mieszkańcy grając tak jak w regulaminie stoi nie mieliby żadnych szans? Próbowaliście kiedyś?

Właśnie może warto w ogóle spróbować! przecież to nie jest ważne zeby wygrali mieszkańcy czy jak ktoś woli OTTOX ważne zeby sie razem fajnei bawić bo jako ze 2 razy byłam juz zm to wiem że to nie jest łatwe dla mieszkańców i domyłśam sie ze wtedy wygrala by mafia ale może jednak nie, proponuje chociaż sporóbować. Wałasnie aby to ułatwić mieszkańcom w zeszłej edycji dodałam z Sylwia punkt w regulaminie ze kazdy zm mógłby w ciągu całej gry spr 1 osobe i powiem tak jeśli nie było by kontekatowania się miedzy graczami to ten punkt ma sens ale jako iż to własnie Karina napisała mi na pw że to jednak nie ma sensu bo i tak wszyscy bedą sie porozumiewać i wtedy faktycznie Mafia nie miała by szans wiec zmienilyśmy.

misteria7 napisał:

Jak ktoś uważa żeby zmienić ten punkt o niekomunikowaniu się bo uważa go za bezsensowny to ta gra nie jest dla niego. Widać jest za trudna i nawet jej sensu się już nie dostrzega, a szkoda.

Własnie wydaje sie trudna bo faktycznie malo prawdopodobne ze wygraja mieszkancy, ale chociaz spróbujmy

Pablo napisał:

misteria7 napisał:

Jak ktoś uważa żeby zmienić ten punkt o niekomunikowaniu się bo uważa go za bezsensowny to ta gra nie jest dla niego. Widać jest za trudna i nawet jej sensu się już nie dostrzega, a szkoda.

Mocne słowa, ale niestety muszę się z nimi zgodzić. Sam próbowałem po II edycji zasugerować, że jeśli taka gra jest "za trudna", to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić regulamin, tylko żeby wszyscy o tym wiedzieli i to akceptowali. A co do sensu gry, to doskonale rozumiem co misteria7 ma na myśli, ale już próbowałem coś o tym pisać i widać, że takie podejście większości nie odpowiadało. I w żadnym wypadku nie mam o to pretensji, w końcu to gracze powinni się dobrze bawić, więc nikt nikomu niczego na siłę nie będzie narzucał. :)

proponuje jeśli pozostałe osoby się zgodzą spróbować gry każdy na własna ręke ale jeśli nie bedzie chetnych i wolicie jednak sie kontaktować to dla mnie to nie jest jakiś wielki problem bo obie wersje gry są ciekawe

Julia25 napisał:

Najbardziej mnie dziwi to, że na początku jest miło i przyjaźnie a później dopiero zaczynają się zgrzyty. Czemu nie mogłoby być miło do samego końca? Ja osobiście mam nadzieję na IV edycje i że zakończymy ją tak jak I

Tutaj też kolejny post wiele mówiący i wyjaśniający, którego nie skomentuje gdyż zgadzam się w pełni z Aga

Crisfan napisał:

1.Jeśli chodzi o spory między Larita a olkit to mogę Wam powiedzieć, że nie interesuje mnie to czy  obie Panie się lubią czy nie. Logując się na forum oraz zgłaszając do gry powinniście obie mieć świadomość tego, że poznacie tu różnych ludzi, jednych polubicie innych nie.  Każdy z nas ma inny charakter i inna osobowość, to naturalne, że nie ze wszystkim znajdziemy wspólny język. Trzeba sobie umieć radzić w takich sytuacjach.  Zachowałyście się bardzo egoistycznie, bo na Waszych kłótniach najbardziej ucierpieli inni uczestnicy gry. Atmosfera jaką wokół siebie wytworzyłyście popsuła i m zabawę.  Dorosłość polega między innymi na tym, że jeśli walczy się w jakieś ważnej sprawie (jaką w grze było wytropienie mafii) należy odłożyć spory na bok i nauczyć się współpracować, w przeciwnym wypadku nic nie się nie osiągnie.  Wystarczy odrobina dobrej woli, aby problem rozwiązać-trzeba tylko chcieć!!
Co się tyczy innych kłótni i sprzeczek to mogę powiedzieć tylko jedno: Pokora. Słowo, które łatwo wymówić lecz trudno zastosować, bo w chwili gdy zaczynamy uważać się za pokornych, a tym samym lepszych od innych przestajemy tacy być!!!
2.Druga sprawa dotycząca Larity i jej zachowania. Dowiedziałam się o tym po opuszczeniu przez nią gry, nie pisałam o tym innym jej uczestnikom, ponieważ chciałam abyście w spokoju dokończyli grę bez kolejnych kłótni. Miałam również nadzieję, że Larita sama się przyzna do swojego oszustwa. Nie zrobiła tego, a uważam, że macie prawo o tym wiedzieć.  Larita ma na forum dwa konta. Jedno- Larita, drugie- Yon González, zgłosiła się do gry jako Maria i jako Fermin….takie zachowanie uważam za nie dopuszczalne! Komentując tą sprawę mogę tylko powiedzieć, że jeżeli ma się odwagę oszukiwać trzeba mieć też odwagę się do tego przyznać.
3.Trzecia sprawa, która też wywołała oburzenie był mój post, w którym prosiłam Was by nie pisać w swoich postach o osobach, których nie ma już w grze. Na post o wskrzeszeniu Lucasa i ucieczce z nim nie zareagowałam, gdyż te osoby same zrezygnowały z gry, więc nie było sensu o tym dyskutować. Jeśli chodzi o wypadek-nie chodziło o to, że nie spodobało mi się uśmiercenie Rebeki czy Luci. A o to, aby nie utrudniać roli zbawicielowi.  Ja w postach podsumowujących muszę napisać, że ktoś ginie. Wy tego nie musicie. Łatwiej jest kogoś przywrócić do gry jeśli uciekł niż jak zginął. Tylko tym się kierowałam pisząc tego posta.
Jeśli chodzi o postać Pauli-zostawiłam ją na Wasze życzenie.  Myślałam, że to było dla wszystkich jasne.
Wracając jeszcze do zbawiciela to postanowiłam go przywrócić do gry, ponieważ w regulaminie nie jest napisane jasno, że jak mafia go zabiję nie może on się przywrócić do gry( zbawiciel miał 2 szanse, których do momentu śmierci nie wykorzystał). W końcu to zbawiciel :)
4.Kończąc już chciałam Wam jeszcze wspomnieć słówko o uczciwości. Mam świadomość tego, że kontaktowaliście się ze sobą przez PW czy gg, jak również , że wiecie że robić tego nie wolno.  Z mojej strony mogę wam tylko powiedzieć abyście nie oceniali innych jeśli sami nie jesteście bez winy. Kontaktując się z innymi uczestnikami, nie macie pewności, że ta osoba nie poda dalej tego czego się od Was dowiedziała.
Jeśli chodzi o sprawę regulaminu to powiem tak jeżeli się przystępuje do gry to powinno się najpierw go przeczytać, a ewentualne uwagi zgłosić  tak jak zrobiła to calineczka_j przed grą. Więc teraz proszę nie zwalać winy na regulamin. Sami sobie jesteście winni i to wy popsuliście sobie zabaw. Moim zdaniem nie ma jednej osoby, która jest za to odpowiedzialna winnych jest wiele. Ocenę tego pozostawiam Waszym sumieniom.
Jeśli chodzi o następną edycje (o ile tak owa będzie) to nie pytajcie mnie na razie o to czy ją poprowadzę. Każdemu z nas przyda się dłuższy odpoczynek od gry.  Proponuje wrócić do tematu gdy emocje opadną i przypomnicie sobie o tym, że gra jest formą rozrywki i miłego spędzenia czasu.
Podsumowując chciałam Wam przytoczyć pewną złotą myśl: „Często przyczepiamy ludziom etykietki, jednych uznajemy za zwycięzców, innych za przegranych a może dotarcie na szczyt nie jest w cale najważniejsze, liczy się próba. Prawdziwi zwycięzcy do Ci, którzy uczą się na błędach i umieją zamienić je w cenne doświadczenia.”

Co do Larity i Olkit to nie skomentuje tego ale liczę ze w tej edycji nie bedzie tego typu dogryzania i obrazania się nawzajem.

jenny - 2011-02-21 23:10:31

a ja to "nikt"? :P

paulax5 - 2011-02-21 23:14:23

jak pisałam posta to Twojego jeszcze nie było :P
Cieszę się, że się ktoś ze mną zgadza ;)

jenny - 2011-02-21 23:17:52

paulax5 napisał:

jak pisałam posta to Twojego jeszcze nie było :P
Cieszę się, że się ktoś ze mną zgadza ;)

No niech bedzie :P

z rozsadnym zdaniem ciezko sie nie zgodzic ;)

paulax5 - 2011-02-21 23:30:14

jenny napisał:

paulax5 napisał:

jak pisałam posta to Twojego jeszcze nie było :P
Cieszę się, że się ktoś ze mną zgadza ;)

No niech bedzie :P

z rozsadnym zdaniem ciezko sie nie zgodzic ;)

no mam nadzieję ;)

Pablo - 2011-02-22 08:50:42

Widzę, że temat ruszył i bardzo dobrze, bo sam po cichu liczę na kolejną edycję ;)
Jeśli chodzi o komunikowanie się poza forum, to mam jeszcze takie jedno małe przemyślenie. Można się zgodzić z tym, że forma jaką przyjęła ta gra w poprzednich edycjach, niejako wymusiła ten sposób grania. Podział był następujący: na forum - fabuła nie powiązana z grą, poza forum - gra nie powiązana z fabułą :) Jak już ktoś rozpoczął rozmowy poza forum, innym trudno było "złamać konwencję", żeby nie zwracać na siebie uwagi. I tutaj mogę po części przyznać rację. Przy takiej grze, mieszkańcy nie mieli praktycznie żadnej możliwości odgadnięcia kto jest w mafii tylko na podstawie wypowiedzi na forum.
Moja propozycja jest taka (choć pewnie mało popularna, więc mocno przy niej nie będę obstawał ;) ), żeby zredukować warstwę fabularną do minimum (w szczególności, że jest już odpowiedni wątek do tworzenia historii). Wstawki fabularne MG jak najbardziej, ale kończące się w stylu: "po morderstwie mieszkańcy zebrali się w jednym pokoju i zaczęli rozmowę na temat swoich podejrzeń". I tu, zamiast wycieczek do lasu i podziemi, zaczynałaby się dyskusja, która wcześniej wyszła poza forum. I wtedy zaczyna się cała zabawa, każdy kto wejdzie na forum o dowolnej porze, może dorzucić swoje podejrzenia, nie skupiając się mocno na tym w którą stronę potoczyła się się historia (oczywiście nie wyklucza to rozmów na inne tematy, ale też w tym temacie). Wtedy też trzeba bardziej liczyć się ze słowami, bo każdy będzie mógł to przeczytać i wyciągnąć wnioski, a przy rozmowach na chatboksie, niestety tylko uprzywilejowani, którzy właśnie mogą siedzieć przy monitorze. Nie można też wybrać konkretnych osób, do których chcemy napisać, więc trzeba być ostrożnym, co się mówi.
To oczywiście najlepiej zadziałałoby przy zakazie komunikowania się poza forum. Myślę, że w takiej formie  by to zadziałało, można spróbować. A argument, że nie da się upilnować, żeby nikt się nie komunikował poza forum do mnie nie przemawia. Każdy ma w końcu do upilnowania tylko jedną osobę - siebie. Jesteśmy chyba na tyle dorośli (i nie mówię tu o wieku), że (oczywiście jeśli zgodzimy się na takie zasady), możemy jakoś to przetrzymać.
Oczywiście jeśli przejdzie forma "fabuła+komunikowanie poza forum" też chętnie wezmę udział, ale trzeba to ustalić jednoznacznie przed rozpoczęciem gry.

Calineczka_j - 2011-02-22 14:37:27

Ja powiem tak: mnie jest wszystko jedno: nie przeszkadza mi komunikowanie się poza forum, bo często rozmowa schodzi na inne tematy i oprócz fanu z gry jest jeszcze fan poznawania drugiej osoby. Z drugiej strony bez tego też wytrzymam i jeśli tak zadecyduje większość to oczywiście nie będę się komunikować. Jedynym argumentem, który przemawia za tym, aby jednak usunąć ten punkt z regulaminu jest fakt, iż nawet jeśli wspólnie ustalimy, iż jest zakaz komunikowania się, wg mnie ktoś i tak prędzej czy później go złamie (niestety jesteśmy tylko ludźmi i często to jest po prostu silniejsze od nas) i wówczas osoby w mafii będą mieć pretensje i znowu będzie to samo.
Moim zdaniem każdy kto się zapisze do gry powinien wyrazić swoje zdanie. I wówczas zagramy tak jak zadecyduje większość. Ja na pewno się dostosuję do decyzji, obojętnie jaka ona będzie.
Pablo: rewelacyjny pomysł z tym, żeby się zebrać i wypowiadać swoje zdanie po morderstwie (tak jak to ma miejsce w "normalnej" mafii) na forum. Wcale nie trzeba ograniczać fabuły, można to pięknie połączyć. I tak najwięcej fabuły zawsze było przed morderstwem. A po morderstwie można się zebrać, trochę poustalać i tak w międzyczasie ktoś będzie musiał gdzieś wyjść (jakaś postać), wówczas ktoś inny może ją zauważyć, albo na odwrót - i w ten sposób gra stanie się dodatkowo ciekawsza.
Cieszę, się że niedługo będzie nowa edycja i wszyscy zaczniemy w optymistycznym nastroju i dobrych humorach. Jeśli tutaj jest miejsce to ja chciałabym być Paulą, jeśli jeszcze jest wolna :) Podobała mi się rola dziecka, a o Paulę dodatkowo więcej osób się troszczy, więc i dla mnie będzie ciekawiej ;)
Pozdrawiam wszystkich :)

paulax5 - 2011-02-22 14:47:10

Zgadzam sie z Tobą Karino, tęz się dostosuje i nie wierzę, że nie znajdzie się taka osoba ale mimo wszystko osobiście chciałabym spróbować takiej gry bez kontaktowania no i tu pomysł Pabla może na prawdę ułatwić całą ta naszą zabawę ale mam tylko jedno "ale" do tego Skoro będziemy pisać kogo podejrzewamy po morderstwie to jeśli ja np napiszę podejrzenia na osobę z mafii to chyba mafia też to przeczyta i sie mnie pozbędą więc zwiazku z czym się zastanawiam czy to ma jakiś sens bo przecież każdy będzie się bał że go OTTOX zabije i nie napisze swoich podejrzeń nie? To tylko taka moja uwaga jeśli się mylę to chętnie wysłucham jak miało by takie ustalanie wyglądać ;)

Pablo - 2011-02-22 17:14:00

paulax5 napisał:

Skoro będziemy pisać kogo podejrzewamy po morderstwie to jeśli ja np napiszę podejrzenia na osobę z mafii to chyba mafia też to przeczyta i sie mnie pozbędą więc zwiazku z czym się zastanawiam czy to ma jakiś sens bo przecież każdy będzie się bał że go OTTOX zabije i nie napisze swoich podejrzeń nie?

Taka sytuacja byłaby oczywiście możliwa, ale nie wiem czy opłacalna dla mafii. Ty wskazujesz mafię -> mafia pozbywa się Ciebie -> pozostali domyślają się kto jest w mafii i ginie jako następny. Takie jawne typowanie daje duże pole do popisu zarówno mieszkańcom jak i członkom Ottoksu, przez co nic nie jest oczywiste. Trzeba też pamiętać, że głównym celem jest zwycięstwo mieszkańców lub mafii (jako grupy), a nie pojedynczych osób. Wiadomo, że każdy chce przetrwać jak najdłużej, ale czasem może warto się poświęcić "dla dobra ogółu".
Dodatkowo, dopiero przy braku komunikacji poza forum rola detektywa nabiera swoich kształtów. W poprzednich edycjach, gdy detektyw się czegoś dowiedział, mógł powiedzieć innym osobom poza forum, a mafia nie mogła w zasadzie nic na to poradzić. Przy jawnych rozmowach, musiałby tak nakierować mieszkańców, żeby mafia nie domyśliła się jego tożsamości, lub zdecydować, że czas się ujawnić.

Calineczka_j napisał:

Moim zdaniem każdy kto się zapisze do gry powinien wyrazić swoje zdanie. I wówczas zagramy tak jak zadecyduje większość. Ja na pewno się dostosuję do decyzji, obojętnie jaka ona będzie.

Moje zdanie znacie, ale również dostosuję się do decyzji większości. A zapisałbym się najchętniej jako Noiret, chyba że ktoś już zajął tę rolę lub czuje się do niej bardzo przywiązany z poprzednich edycji/wątku gdzie tworzy się fabułę, wtedy mogę zmienić.

paulax5 - 2011-02-22 17:36:23

Dzięki za wyjaśnienia Pablo. Twoja wersja bardzo mi się podoba i było by super zagrać w ten sposób a przynajmniej spróbować.
Zobaczymy co inni gracze na taką wersję gry ale ja jestem za tym aby zagrać w ten sposób jak się nie uda to trudno zawsze przy kolejnej edycji można będzie to zmienić

daglas89 - 2011-02-22 17:42:19

Ogłoszenie.Proszę o wypisywanie swoich uwag do gry. Jutro wieczorem, weżnę się pomału za ten regulamin.


Zarezerwowane postacie to:

Rebeca,
Martin,
Hectro,
Lucia,
Sandra,
Lukas,
Paula, - Karina
Noiret, - Pablo
Marcos.

Julia25 - 2011-02-23 10:17:20

Looknełam na poprzedni regulamin i myślę, ze wszystko zostało już powiedziane wcześniej. Mam tylko małą propozycję co do jednego ( a w zasadzie dwóch punktów regulaminu)

d) Osoba która zgłosi się do gry jest zobowiązana do pisania 1-2 postów dziennie.  Sensownych które coś wnoszą do fabuły, powinny zawierać przynajmniej 2-3 zdania.

e) Osoba która zgłosiła się do gry  a nie napisze nic przez 2 dni zostaje wyeliminowana z gry na własne życzenie.

Nie wszyscy mają czas pisać codziennie posty, a tez może się zdarzyć, ze przez więcej niż dwa dni nie będzie miała dostępu do internetu. Rzadko się to zdarza, ale zdarza :/ Więc może byłoby lepiej zmienić ten czas na nie wiem, 3 dni, ale np po wcześniejszym powiadomieniu organizatorów?

paulax5 - 2011-02-23 10:28:05

Tak a co z głosowaniem?
Przecież mieszkańcy potrzebują głosów to raz a dwa, że co to za gra będzie znając większość to po 3 dni nie będą pisać i pustki będą w grze nikt nic nie będzie pisał bo po co jak mogą nie pisać
To tylko moja dygresja, co do punktu ze przynajmniej 2 to jestem w stanie to zrozumieć i tu się zgodzę że to można skreślić ze dwa ale przynajmniej jeden muszą napisać i to sensowny przy odddawaniu głosów inaczej będzie tak jak ostatnio że niektórzy dopiero po upomnieniu zaczeli pisać

A co do braku intenraetu to oki zdaża się ale w sumie każdy może powiedzieć ze go nie ma i nie będzie grał żeby np utrzymać się w grze bo nic nnie pisząc wiadomo że mafia go nie zabije bo nie będzie jej zagrażał bo nic nie napisze zadnych podejrzen itp.

Julia25 - 2011-02-23 10:41:25

Hmmm... faktycznie. Inni to mogą wykorzystać by się utrzymać. O tym nie pomyślałam :/  więc może każdy by miał tylko jedną taką szansę by nie wiem, np nie pisać dłuższego posta przez kilka dni, ale postarać się zagłosować z krótkim uzasadnieniem co i dlaczego? Bo jak znika i nie daje znaku życia to faktycznie jest bez sensu. Te dwa zdania to można napisać i w kawiarence/bibliotece/z telefonu. a jak napisze się uzasadnienie do głosu, wynikające z powyższych postów to mafia i tak ma okazję by się tą osobą zająć :P I nie ma poszkodowanych :)

Pablo - 2011-02-23 11:34:33

Julia25 napisał:

więc może każdy by miał tylko jedną taką szansę by nie wiem, np nie pisać dłuższego posta przez kilka dni, ale postarać się zagłosować z krótkim uzasadnieniem co i dlaczego? Bo jak znika i nie daje znaku życia to faktycznie jest bez sensu. Te dwa zdania to można napisać i w kawiarence/bibliotece/z telefonu. a jak napisze się uzasadnienie do głosu, wynikające z powyższych postów to mafia i tak ma okazję by się tą osobą zająć :P I nie ma poszkodowanych :)

Czyli praktycznie  wszystko zgadza się z podpunktem d) (1 post dziennie, sensowny, minimum 2 zdania). Żeby nie było wątpliwości i nikt później nie miał pretensji, można zmienić "które coś wnoszą do fabuły" na "które coś wnoszą do gry", żeby samo uzasadnienie też się pod to łapało (chociaż chyba tak czy inaczej można uznać, że uzasadnienie jak najbardziej ma wpływ na fabułę).
Z jednej strony dobrze jest się dużo wypowiadać, z drugiej mafia też może przyjąć taktykę "siedzieć cicho i się nie wychylać" ;).

paulax5 - 2011-02-23 11:36:37

Pablo napisał:

Z jednej strony dobrze jest się dużo wypowiadać, z drugiej mafia też może przyjąć taktykę "siedzieć cicho i się nie wychylać" ;).

Właśnie taka taktykę miała mafia w 3 edycji, że się prawie nie udzielała i przez to cięzko było ją wyłapać ale teraz to zwrócimy na to uwagę :D

Pablo - 2011-02-23 14:55:58

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz dotycząca regulaminu, która nie bardzo mi się podobała jak prowadziłem grę, ale jako że taka sytuacja się nie zdarzyła, wyleciało mi z głowy:

Jeśli głosy zostaną równo rozłożone na dwie osoby nikt nie ginie. Jeśli na więcej osób - ofiara jest losowana.

Moim zdaniem powinno być tak, że zawsze ktoś odpada. Ja sformułowałbym to jakoś tak, że jeśli największą liczbę głosów otrzymało po równo 2 lub więcej graczy, to:
a) MG losuje kto z nich odpada
b) MG pyta mafii, która z tych osób ma odpaść
c) jakieś inne rozwiązanie?
Oczywiście sposób działania w takim przypadku ustalony byłby przez MG przed rozpoczęciem gry. Taka moja mała sugestia.

Larita - 2011-02-23 16:18:42

Pablo napisał:

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz dotycząca regulaminu, która nie bardzo mi się podobała jak prowadziłem grę, ale jako że taka sytuacja się nie zdarzyła, wyleciało mi z głowy:

Jeśli głosy zostaną równo rozłożone na dwie osoby nikt nie ginie. Jeśli na więcej osób - ofiara jest losowana.

Moim zdaniem powinno być tak, że zawsze ktoś odpada. Ja sformułowałbym to jakoś tak, że jeśli największą liczbę głosów otrzymało po równo 2 lub więcej graczy, to:
a) MG losuje kto z nich odpada
b) MG pyta mafii, która z tych osób ma odpaść
c) jakieś inne rozwiązanie?
Oczywiście sposób działania w takim przypadku ustalony byłby przez MG przed rozpoczęciem gry. Taka moja mała sugestia.

Zgadzam się, że zawsze ktoś powinnien odpaść i jestem za podpunktem a. dlaczego nei b- a jesli jedna z osob ktora ma najwiecej głosów jest w mafii to wiadomo ze mafia wskarze do pozbycia sie tej drugiej osoby, tak wiec niech losuje MG.

Co do samej formy gry podobola mi sie tak jak bylo w poprzednich edycjach, budowanie fabuly itd z jednym zastrzezeniem, by nie rozpisywac sie, tylko pisac krotkie posty z najwazniejszymi uwagami i informacjami.
Mozna tez w jakis sposob ograniczyc ilosc postow dziennie, zeby nie bylo ze powiedzmy tylko 2-3 osoby caly dzien na zmiane pisza posty na swoj spoosb tworzac fabule,chodzi o tto by kazdy dolozyl swoja cegielke do fabuly.

Paula - odnioslas sie do mojego konfliktu z Olkit- moge cie zapewnic ze to sie nie powtorzy chocby z powodu tego ze moje znikniecie w ostatnim czasie z forum pozwolilo mi na doglebne oddalenie sie od wszystkich konfliktow ktore mialy miejsce na forum:)

Co do komunikowania sie po za forum jak juz pisalam niech bedzie ze mozna, ale na wlasne ryzyko. Jesli ktos nie bedzie chcial wspolpracowac poza gra,nie musi odpisywac na pw czy na gg. Ja osobiscie praktycznie nie korzystam z gg wiec nie bede miala problemu z nie komunikowaniem sie :)

Calineczka_j - 2011-02-23 16:22:24

Ja też na to zwróciłam uwagę już wcześniej: z jednej strony to było bowiem ułatwieniem dla mieszkańców - nie ginęła niewinna osoba, z drugiej strony dla mafii (mieszkańcy tracili dzień, tracąc osobę którą zabijała mafia a nic się w zamian nie dowiadywali). Więc tak na prawdę mafia na tym korzystała.
Zatem moim zdaniem losować powinien MG, albo np. policzyć głosy z dnia poprzedniego (i wtedy zobaczyć kto będzie miał więcej, jeśli to nie przyniesie efektów to z jeszcze wcześniejszego dnia, itd. - a jeśli ostatecznie i tak będzie remis to wtedy wylosuje MG). Chociaż to też może być lekko sporne, bo jeśli np. zagrożony będzie członek mafii i zwykły mieszkaniec, to jeśli MG wylosuje że odpada mafioso, to pewnie znajdzie się ktoś kto dopatrzy się nieuczciwości, więc sama nie wiem jak z tego wybrnąć.

Ja wprowadziłabym jedną zmianę w regulaminie: mianowicie nie wolno zmieniać raz oddanego głosu. To będzie miało dwa pozytywne efekty: nikt na nikogo nie będzie się starał wpływać (mówię o osobach, które mimo wszystko będą chciały się komunikować). Wiem, że w poprzednich edycjach było tak, że mieszkańcy prosili kogoś kto już zagłosował, aby zmienił głos, co wprowadzało niepotrzebny chaos. Po drugie mafia nie będzie mogła na końcu zmieniać głosów tak, aby doprowadzić do remisu (a tak zrobiła np. w poprzedniej edycji). Będzie to zatem w pewnym sensie ułatwienie dla mieszkańców (a skoro ustalamy zakaz komunikowania się, co jest jednoznaczne z tym, że będzie mieszkańcom dużo ciężej, bo nie będą mogli ustalić strategii), co im się przyda: mafia nie będzie mogła manipulować na końcu głosami, a też nie będzie mogła nie głosować i wstrzymywać się do końca głosowania każdego dnia, bo to będzie zauważalne. Jako, że byłam i mafią i zwykłym mieszkańcem wiem, że mieszkańcom jest dużo trudniej a teraz dodatkowo bez "pomocy" detektywa będzie podwójnie trudno.
Co myślicie?

Larita - 2011-02-23 16:45:37

Podoba mi sie pomysl, że nie mozna zmieniac glosu, ale dalabym kazdemu mozliwosc raz na cala rozgrywke zmienic glos ale tylko wtedy gdy uzasadni to dobrymi argumentami ( a nie np- bo xxx tak glosuje) poniewaz moze sie czasem zdazyc ze ktos odda glos dosc wczesnie martwiac sie ze nie zdazy przed koncem glosowania, po czym wczodzi wieczorem, czyta posty i dochodzi do wniosku ze jednak sie mylil i chce zmienic glos.

paulax5 - 2011-02-23 16:51:58

Zgadzam się z Tobą Karino również jestem za wprowadzeniem zakazu zmiany głosów a jeśli ktoś zmieni to policzyć jego pierwszy głos, czekamy teraz opinie innych ;)

jenny - 2011-02-23 18:47:07

Jesli to mozliwe, to chcialabym dolaczyc,jako Julia, moj kolor to :Dark Red


paulax5 napisał:

Zgadzam się z Tobą Karino również jestem za wprowadzeniem zakazu zmiany głosów a jeśli ktoś zmieni to policzyć jego pierwszy głos, czekamy teraz opinie innych ;)

popieram,bo to tylko rodzi niepotrzebne zamieszanie

daglas89 - 2011-02-23 18:54:28

Padła jeszcze propozycja żeby MG też pisał fabułę ale nie rzucał żadnych oskarżeń na nikogo w swoim poście i nie oddawał głosu (bo to bez sensu).
Moim zdanie jest to fajny pomysł gdyż MG nie śledzi tylko co się dzieje w grze ale tez w niej uczestniczy.

paulax5 - 2011-02-23 19:03:48

Zgadzam się Sylwiu to bardzo dobry pomysł, żeby MG też mógł grać i pisać razem z nami, jeśli nie będzie rzucał żadnych podejrzeń to ja nie widze przeszkód czemu miałby nie pisać ;)

kr3jzolek - 2011-02-23 19:43:39

Z chęcia bym zagrała, ale to już IV edycja a ja nie mam zbytnio pojęcia o co chodzi (tylko to co jest napisane w regulaminie).

daglas89 - 2011-02-23 20:11:54

kr3jzolek napisał:

Z chęcia bym zagrała, ale to już IV edycja a ja nie mam zbytnio pojęcia o co chodzi (tylko to co jest napisane w regulaminie).

Nic innego nie trzeba rozumieć tylko to co jest napisane w regulaminie starym nie długo nowym regulaminie .

Julia25 - 2011-02-23 20:44:26

To jest bardzo dobry pomysł, by MG brał udział w grze. Zawsze jest na bieżąco, wie co się dzieje a później nie ma nieporozumień ;) I może czerpać przyjemność z uczestniczenia w grze.

Co do zmiany głosów, zgadzam się, ze to powoduje tylko zbędny bałagan. Jak ktoś już raz postawi, niech zostanie. Przecież to jest dziwne by się rozmyślać raz po raz. Jeśli ktoś nie wie na kogo postawić, niech poczeka do wieczora, przeczyta uważnie posty, wysunie wnioski i dopiero głosuje.

I to jest dobre, by podać swoje uzasadnienie, dlaczego na kogoś się głosuje. Nie że np jakiejś postaci nie lubimy i chcemy się jej pozbyć, tylko proste i logiczne wytłumaczenie, typu ze ktoś był gdzieś w określonej porze.

Pablo - 2011-02-23 20:56:13

A ja z kolei nie jestem przekonany do zakazu zmiany głosów. Kilka sytuacji w których zmiana głosów byłaby potrzebna:
1. Pierwsze co mi się nasunęło, napisała Larita:

Larita napisał:

moze sie czasem zdazyc ze ktos odda glos dosc wczesnie martwiac sie ze nie zdazy przed koncem glosowania, po czym wczodzi wieczorem, czyta posty i dochodzi do wniosku ze jednak sie mylil i chce zmienic glos.

2. W głosowaniu wypadł remis i ktoś z mieszkańców chce jednak zmienić głos, żeby nie zostawiać sprawy losowi
3. Osoba na którą padło najwięcej głosów przedstawiła takie argumenty, które przekonały mieszkańców
4. Ktoś ma taką strategię, że do końca blefuje i  przed końcem zmienia swój głos (to nic, że pewnie odpadnie w następnym głosowaniu ;), może mieć w tym jakiś cel np. uśpienie czujności mafii)
5. Ktoś się pomylił (mało prawdopodobne, ale zawsze...)
Zmiana głosów nie byłaby raczej potrzebna, gdyby każdy od razu powiedział na kogo zamierza głosować, żeby inni mogli się bronić, bo inaczej osoba, która dostanie od kogoś głos, nie ma szans na obronę.
Oczywiście na ile to wszystko by działało i byłoby potrzebne znowu sprowadza się do sprawy komunikowania poza forum, którą trzeba jakoś rozstrzygnąć (chyba że nie zauważyłem i już jest zdecydowane).

jenny - 2011-02-23 22:13:19

Pablo napisał:

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz dotycząca regulaminu, która nie bardzo mi się podobała jak prowadziłem grę, ale jako że taka sytuacja się nie zdarzyła, wyleciało mi z głowy:

Jeśli głosy zostaną równo rozłożone na dwie osoby nikt nie ginie. Jeśli na więcej osób - ofiara jest losowana.

Moim zdaniem powinno być tak, że zawsze ktoś odpada. Ja sformułowałbym to jakoś tak, że jeśli największą liczbę głosów otrzymało po równo 2 lub więcej graczy, to:
a) MG losuje kto z nich odpada
b) MG pyta mafii, która z tych osób ma odpaść
c) jakieś inne rozwiązanie?
Oczywiście sposób działania w takim przypadku ustalony byłby przez MG przed rozpoczęciem gry. Taka moja mała sugestia.

fajne,najlepsze wg mnie jest opcja b,ale w kwestii zmiany glosów sie z Toba juz nie zgodze

Julia25 napisał:

To jest bardzo dobry pomysł, by MG brał udział w grze. Zawsze jest na bieżąco, wie co się dzieje a później nie ma nieporozumień ;) I może czerpać przyjemność z uczestniczenia w grze.

Co do zmiany głosów, zgadzam się, ze to powoduje tylko zbędny bałagan. Jak ktoś już raz postawi, niech zostanie. Przecież to jest dziwne by się rozmyślać raz po raz. Jeśli ktoś nie wie na kogo postawić, niech poczeka do wieczora, przeczyta uważnie posty, wysunie wnioski i dopiero głosuje.

I to jest dobre, by podać swoje uzasadnienie, dlaczego na kogoś się głosuje. Nie że np jakiejś postaci nie lubimy i chcemy się jej pozbyć, tylko proste i logiczne wytłumaczenie, typu ze ktoś był gdzieś w określonej porze.

dokladnie tak mysle :)

Oranjezicht - 2011-02-24 00:37:14

Trzy grosze ode mnie sa nastepujace -
1.fajny pomysl z tym zeby MG tez mogl uczestniczyc w grze pod warunkiem ze nic go nie podkusi zeby komus mowil/a cos wiecej.
2.Co wiecej uwazam ze lepiej by bylo zniesc zakaz komunikowania bo ludzie sa tylko ludzmi i nie wierze zeby dalo sie tego unikanc a jak sie to zmieni to chociaz nie bedzie lamania regulaminu w kwestii spornej najbardziej. Poza tym wiele osob ma swoje gg a wszystkie osoby z ktorymi najwiecej rozmawiam graja wiec nie moglbym w ogole z nimi rozmawiac zeby nikt nie rzucal ewentualnych podejrzen.
3.I nie rozumiem idei ograniczania fabuly pod tym wzgledem wszystki 3 edycje mafii jak i "swobodna gra" bardzo mi sie podobaly i zdecydowanie nie podoba mi sie pomysl ograniczenia fabuly..jak dla mnie gra moze na tym stracic - tak czuje.
4.No i zakaz zmiany glosu uwazam jest sluszny bo za duzo bylo przy tym kombinowania w poprzednich edycjach. Powinno sie pamietac ze glos mozna dac tylko raz a z ludzmi gadac ile sie chce.

Takie sa moje przemyslenia co do regulaminu  oczywiscie przy niczym na zaboj sie nie upieram.

crisfan - 2011-02-24 00:52:58

Również uważam, że każdy powinien mieć 1 szansę na całą grę zmiany głosu. Te zmiany jeszcze nigdy niczego dobrego nie zrobiły a zawsze wprowadzały zamęt.
Co do zakazu komunikowania się to nie sprawdził się w poprzednich edycjach więc wątpię czy w tej edycji się sprawdzi. No ale spróbować można...
Każdy w grze powinien pisać tyle ile chce, ale nie powinno być tak że ktoś wchodzi tylko aby oddać głos. W poprzednich edycjach bardzo fajnie się pisało fabułę wiele osób ma ciekawe pomysły, które w fajny sposób były rozwijane i gra też przez to była ciekawsza (np. wątek romansu Nory i Noireta w 2 edycji).

Shiift - 2011-02-26 23:54:03

Ja chętnie zagrał bym Ivana i chciałbym mieć kolor red.

I mam takie uwagi do regulaminu:
1.Komunikowanie się poza forum - myślę, żeby można było się komunikować bo nie da się pokonać mafie oskarżając ją w  wątku z grą bo każdy będzie się bał, że mafia go sprzątnie. W II edycji ja komunikowałem się z el matadorem, razem rozpracowywaliśmy kto jest z mafii ale też ja nie wiedziałem czy on jest z mafii, a on nie wiedział czy ja jestem z maffi i mimo tego nie chcieliśmy od siebie sreenów, bo w pewnym sensie ufaliśmy sobie.
2.Zmiana głosów - myślę, żeby to nie było zakazane ponieważ czasami trzeba zmienić głos, ale w tym przypadku musi być zakazane zmieniane głosów masowo bo przecież każdy zauważy czy dana osoba zmienia głos z jakiegoś powodu czy kilka osób robi to masowo. Noi ja myślę by pojedyńcze zmiany głosów się liczyły, a masowe nie.

Pablo - 2011-02-27 00:17:03

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz, która nie jest chyba bezpośrednio ujęta w regulaminie, a można by ją zapisać, żeby nie było wątpliwości. Mianowicie to, że kiedy postać ginie z rąk mafii, jej tożsamość nie zostaje ujawniona. W każdym innym przypadku (głosowanie, samobójstwo, rezygnacja, wykluczenie itp.) pozostali poznają rolę jaką pełnił kończący grę gracz. Nie jest to zmiana w stosunku do poprzednich edycji, ale nie było to chyba wcześniej jawnie sprecyzowane.

Bazyl - 2011-02-27 14:48:10

Ja bym spróbowała Evelyn, kolor antracytowy...mam nadzieję, że to ogarnę :P

sirdarius64 - 2011-02-27 16:48:27

Cześć, może mi ktoś powiedzieć kto jeszcze został i czy można sie jeszcze zapisać do gry?

Pablo - 2011-02-27 18:02:52

sirdarius64 napisał:

Cześć, może mi ktoś powiedzieć kto jeszcze został i czy można sie jeszcze zapisać do gry?

W pierwszym poście tego tematu masz listę postaci. Te, które nie są skreślone, poza Eveleyn zgłoszoną dzisiaj,  są wolne (przynajmniej tak powinno być, chyba że ktoś się zgłosił poza tematem, ale raczej zapisy są tutaj). Jak najbardziej zapraszamy - przyda się trochę świeżej krwi ;)
A ja mam pytanie: wiadomo orientacyjnie kiedy ruszałaby ta edycja?

paulax5 - 2011-02-27 18:34:30

sirdarius64 napisał:

Cześć, może mi ktoś powiedzieć kto jeszcze został i czy można sie jeszcze zapisać do gry?

Pewnie, że można kolejna osoba mile widziana ;)

Wolne Postacie:

Męskie

1.Marcos,
2.Ivan,
3. Roque,
4.Ruben,
5.Caytano,
6.Hector,
7.Fermin,
8.Martin.
9.Lucas,
10.Hugo,
11.Jacques,
12.Mario,
13.Andres,
14.Saul,
15.Fernando,
16.Camillo,
17.Pedro,
18.Toni,
19.Mateo.

Damskie:

1.Carolina,
2.Victoria,
3.Julia,
4.Amaia,
5.Maria,
6.Elsa,
7.Jacinta,
8.Paula,
9. Evelyn,
10.Amelia
11.Rebeca,
12.Lucia,
13.Alicia,
14.Sandra,
15.Nora.
16.Amaia

Wybierz sobie postać i kolor jaki chcesz pisać ;)

Calineczka_j - 2011-02-27 18:35:47

No właśnie, dołączam się do pytania. Jest to dla mnie akurat dosyć ważne, bo wiem, że na pewno 18 marca wyjeżdżam na tydzień bez dostępu do netu, także mam nadzieję że zdążymy rozegrać grę zanim wyjadę. Jeśli zaś chodzi o mój kolor to może być ten co ostatnio, czyli PLUM.

paulax5 - 2011-02-27 18:40:30

Zapisy są do piątku lub soboty więc jak tylko się skończą to zaczniemy grę ;)
Najpóźniej w niedzielę się już powinna zacząć

sirdarius64 - 2011-02-27 18:59:45

Dzięki. Więć ja będę 16.sirdarius64 - (Amaila Gonzalez) - Malachitowy.

daglas89 - 2011-02-27 23:59:02

Zapisy trwają do 04.03.2011 (piątek) do północy ewentualnie do 05.03. (sobota) do 12.Postaram się wstawić regulamin jutro do wieczora. Przepraszam że tego wcześniej nie zrobiłam ale miałam za dużo na głowie.


________________________________________________________________________________________


UWAGA!Nowe Zasady. Przeczytaj Zanim Weźmiesz Udział W Grze!
[size=16]osoba nadzorująca grę : Daglas89.


Opracowały: paulax5 (Paulina) i daglas89 (Sylwia)


ZASADY


1. WSTĘP

„Mafia” jest grą znaną, popularną jednak raczej „na żywo”, kiedy większa grupka osób zbierze się w jednym miejscu. W tej odmianie gra rozłożona jest często na kilka dni, w zależności od zasad. Istnieje jednak jej odmiana przeznaczona na fora i grupy dyskusyjne.

2. ZAŁOŻENIA

Zacznijmy od założeń fabularnych Mafii, które we wszystkich możliwych jej rodzajach pozostają niezmienne. Wyobraźmy więc sobie, że jesteśmy mieszkańcami niewielkiego miasteczka. Miasteczka, które do tej pory żyło swoim własnym, mozolnym życiem i nic nie było w stanie zakłócić jego spokoju. Wszyscy pracowali i żyli w zgodzie… do czasu. Niedawno jednak pojawiła się tu bezwzględna, żądna krwi mafia. Mieszkańcy są świadomi zagrożenia, jednak nie mają pojęcia, kto tak naprawdę jest mordercą. Może być nim gruby i brzydki sąsiad Edmund albo twoja najlepsza koleżanka – Kunegunda. Dlatego właśnie nie można ufać nikomu, a zabójcą może okazać się najspokojniejszy i teoretycznie najmilszy człowiek w mieście.

3. ZASADY

Uczestnicy gry są właśnie takimi „mieszkańcami”. Przed rozpoczęciem rozgrywki otrzymują oni informacje od Mistrza Gry, jaka rola została im przydzielona. Info to może być wysłane na kilka sposobów (gg, mail, pm). Na tym forum mamy możliwość wysyłania prywatnych wiadomości, więc raczej nie będzie problemów. W ten sposób każdy uczestnik może stać się jednym z czterech typów postaci: zwykłym, szarym mieszkańcem, bezwzględnym mafiosem,  dociekliwym detektywem lub zbawicielem. Informacja ta jest przekazywana indywidualnie i tylko dana osoba dowiaduje się, kim będzie w trakcie rozgrywki. Może przekazać tą informację innym osobom, jeśli ma do nich zaufanie , ale jak już wspomniane zostało wcześniej – mordercą może być każdy, więc radzę jednak wstrzymywać się, przynajmniej na początku, z rozpowiadaniem wszystkim swojej roli.


Gra rozgrywana jest w cyklach dziennych. Podczas pierwszego dnia MG rozdaje role, a gracze mają odrobinę czasu na spokojną dyskusję. Tego samego dnia, akcja gry wkracza we właściwą fazę. Wtedy właśnie mafiosi (przy 10 osobach jest ich dwóch, powyżej 15 MG może zwiększyć te liczbę) przekazują Mistrzowi Gry informację, kogo chcą „sprzątnąć” na początek. Ta osoba „ginie” i nie może dalej uczestniczyć w rozgrywce. Następnego dnia miasto (czyli cała grupa, łącznie z detektywem i mafiosami) zastanawia się, kto mógł popełnić ten mord. Wszyscy jednogłośnie dochodzą do wniosku, że należy za wszelką cenę wytropić zabójców i wymierzyć im sprawiedliwość na własną rękę, Tego dnia każda osoba uczestnicząca w grze (mafiosi też!) linczuje na forum osobę, poprzez posta zawierającego nick / imię osoby, która ich zdaniem należy do mafii. Oczywiście właściwi mordercy już to wiedzą, więc muszą wskazać osobę niewinną (mogą oczywiście wskazywać siebie nawzajem , co raczej zbyt mądrym posunięciem by nie było… chociaż i takie taktyki widziała formowa odmiana mafii i w niektórych przypadkach działały na korzyść zabójców). Kiedy wszyscy oddadzą głosy (lub wybije 20:30), następuje ich przeliczenie, a osoba, na którą wskazano największą ilość razy „ginie” i odpada z rozgrywki. Jeśli ktoś nie zagłosuje, to za pierwszym razem uważane jest to za głos na samego siebie. Jeżeli sytuacja się powtórzy, gracz "popełnia samobójstwo". Jeśli głosy zostaną równo rozłożone na dwie osoby lub więcej MG losuje, która z tych osób odpada z gry. MG podaje do ogólnej wiadomości kto zostaje zlinczowany, informując jednocześnie miasto, jaka była rola tej osoby w rozgrywce. Tego samego dnia, tyle że odrobinę później, mafia likwiduje po skonsultowaniu się między sobą następną osobę…. W kolejnym ponownie głosowanie mieszkańców i jeszcze jedna osoba odpada… Cykl ten powtarzany jest do czasu, kiedy wystąpi jedno z możliwych zakończeń.

Zakończenia mogą być dwa. Po pierwsze, jeśli mieszkańcom uda się wytropić i zabić w głosowaniach obu mafiosów, gra kończy się wygraną miasta. Jeśli zaś nastąpi sytuacja, kiedy liczba pozostałych mafiosów będzie równała się liczbie pozostałych mieszkańców (np. w grze pozostały już tylko cztery osoby, dwóch mafiosów i dwóch mieszkańców), wygrywa mafia, podporządkowując sobie miasto. Zgodnie z tym można wywnioskować, ze celem detektywa i mieszkańców jest wyeliminowanie wszystkich zabójców, zaś celem mafii przede wszystkim nie pozwolenie na to, aby została wykryta i pozbycie się mieszkańców wraz z detektywem i zbawicielem przede wszystkim, gdyż to oni najbardziej jej zagrażają.

Warto jeszcze wspomnieć o roli detektywa i zbawiciela.

Detektyw-osoba, której przypadnie odgrywanie tej postaci, ma takie same prawa jak zwyczajny mieszkaniec. Może więc uczestniczyć w głosowaniach i typować potencjalnych mafiosów. Poza tym ma jednak dodatkową umiejętność. Detektyw może bowiem o drugiego dnia, pytać się raz dziennie MG o tożsamość wybranej przez siebie osoby. Mistrz Gry zaś mówi mu, czy dana osoba jest mieszkańcem, czy też żądnym krwi mordercą. Detektyw może z ta wiedzą zrobić wszystko, co mu się podoba. Należy jednak pamiętać, że właściwie każdy może się podać za detektyw a i powiedzieć: „Słuchaj, dowiedziałem się, że XXX jest w mafii”. Poza tym ujawnienie się może się okazać dla niego pewną śmiercią (wszakże mafia będzie się chciała go pozbyć w pierwszej kolejności, gdyż to właśnie detektyw jest dla nich najbardziej niebezpieczny). Dodatkowo, jeżeli osoba wskazana danego dnia przez detektywa jest mieszkańcem, a mafia tego samego dnia będzie chciała zabić ową osobę, będzie ona chroniona prze detektywa i nie zginie. Na tej samej zasadzie detektyw może dwukrotnie wskazywać sam siebie, w wyniku czego będzie chroniony przed mafiosami, ale nie będzie w stanie pomóc miastu w wytropieniu morderców.

Zbawiciel-osoba, która nim będzie ma takie same prawa co do głosowania jak pozostali mieszkańcy. Jednak ma jeszcze możliwość wskrzeszenia osób wyeliminowanych przez mafie, ale ma tylko dwie takie szanse wiec musi je dobrze wykorzystać. W tym celu pisze wiadomość do Mistrza Gry i podaje mu jaka osobe chce wskrzesic. Osoba taka wraca do gry i ma takie same prawa co przed odpadnięciem z niej. Jeśli osobą wskrzeszoną był detektyw to on także ma takie same prawa i umiejętności co przed jego odpadnięciem, więc gdy zbawicielowi uda się przywrócić detektywa do życia, gdy ten odpadnie działa to oczywiście na korzyść mieszkańców. Osoba będąca zbawicielem może o tym poinformować innych graczy ale musi pamiętać, że mafii będzie na niej zależało bardziej niż na zwykłym mieszkańcu dlatego warto więc o tym nie wspominać.

4. PRZEPISY

1. MG bierze udział w grze ale nie głosuje razem z innymi mieszkańcami i nie rzuca swoich podejrzeń w fabule.

a) W realiach formowych można od razu ustalić godziny głosowań mieszkańców, typowań mafii i detektywa. Moje propozycje są następujące: mieszkańcy oddają swoje głosy do godziny 20:50 [max.5 mi opóźnienia.] każdego dnia; detektyw podaje nick osoby, którą chce sprawdzić do godziny 21:05, zaś mafia typuje delikwenta do morderstwa do godziny 21:15. W ten sposób podsumowania dnia możecie wyczekiwać po 21:30.

b) .Kontaktowanie się nie jest zabronione, każdy może to robić na własne ryzyko jednak MG tego nie poleca, ponieważ nigdy nie można być pewnym z kim się pisze.  Zawsze istnieje możliwość nie odpisywania tej osobie lub poproszenie jej że nie chcesz się z nią kontaktować.

c) Zakaz wysyłania screenów od Mistrza Gry.

d) Osoba która zgłosi się do gry jest zobowiązana do pisania 1-2 postów dziennie.  Sensownych które coś wnoszą do gry, powinny zawierać przynajmniej 5-6 zdania. A nie oddanie tylko głosu.

e) Osoba która zgłosiła się do gry  a nie napisze nic przez 3 dni zostaje wyeliminowana z gry na własne życzenie.

f)Gdy oddajemy głos na kogoś musi być uzasadnienie dlaczego to robimy , tak samo przy zmianie głosy musi być uzasadnienie.

g) Masowe zmienianie głosu nie będzie akceptowane przez MG.

h) Swoje głosy oddajemy do godziny 20:50 [max.5 min spóźnienia  będzie tolerowane.] . Głoś musi być pogrubiony. Zmiana głosu pogrubiona i oznaczona kursywą 

i) Zostanie utworzony specjalny Wątek z komentarzami dla osób które odpadły i mają coś do powiedzenia. Reszta też może się tam wypowiadać na temat przebiegu gry.

j) Mistrz Gry  pozwala wypowiadać się ChatBox i prowadzić rozmowy w nim na temat gry a dodatkowo zostanie utworzony  specjalny wątek w grze. 

k) Na czas rozgrywki Mistrz Gry prosił by uczestników o zmienienie swoich Avatarów lub Sygnaturek na zdjęcie granej postaci.

l) MG wprowadza system ostrzeżeń, w którym każdy może dostać 3 ostrzeżenia, a za 4 wylatuje z gry.
- Kłótnia w grze.
-Obrażanie drugiego uczestnika gry.
-Nie pisanie postów w grze, itp. rzeczy
_________________________________________________________________________________________

Chętne Osoby Które Zgłoszą Się Do Gry Proszone Są  O Podanie Imię Postacie Którą Chcą Grać, Oraz Ciemnego Koloru Którym Będą Pisać W Fabule.


Tu podaje link do kolorów : => http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_kolor%C3%B3w

Proszę o podanie kodu [# i sześciu Cyfr] lub nazwy tego koloru.


[size=14]Wolne Postacie:


Męskie

1.Marcos,
2.Ivan,
3. Roque,
4.Ruben,
5.Caytano,
6.Hector,
7.Fermin,
8.Martin.
9.Lucas,
10.Hugo,
11.Jacques,
12.Mario,
13.Andres,
14.Saul,
15.Fernando,
16.Camillo,
17.Pedro,
18.Toni,
19.Mateo.

Damskie:

1.Carolina,
2.Victoria,
3.Julia,
4.Amaia,
5.Maria,
6.Elsa,
7.Jacinta,
8.Paula,
9. Evelyn,
10.Amelia
11.Rebeca,
12.Lucia,
13.Alicia,
14.Sandra,
15.Nora.

________________________________________________________________________________________

Czwarta Edycja Gry MafiaLista uczestników:1. Oranjezicht - (Lucas) - Kawowy.
2. Krisztian - (Marcos) - Granatowy.
3. BarthezzLodz - (Hector)
4. Julia25 - (Sandra)- Zielony.
5. Larita(Maria) - Różowy.
6. Calineczka_j(Paula) - Plum
7. Pablo - (Noiret) -
8. Villa - (Martin) - Niebieski.
9. daglas89(Rebeca) -  Fiolet.
10.paulax5(Lucia) - Rubinowy.
11.andzia119 - (Victoria) - Brązowy.
12.jenny - (Julia) - Dark Red.
13.crisfan - (Carol) Buraczkowy.
14.kr3jzolek - (Amelia)
15.Shiift - (Ivan) - Czerwony.
16.Bazyl - (Evelyn) -Antracytowy
17.sirdarius64 - (Amaia)- Malachitowy.
18.Pysia141192 - (Amelia) - Indygo
19.el matador(Saul) - Ciemno Zielony.
20.niusia_88 - (Elsa)

el matador - 2011-03-03 15:37:58

Zapisy jeszcze trwają ?? Co to za gra bez Saula jeśli można dla mnie Saul kolor = zielony puszek od piwa ;P

paulax5 - 2011-03-04 21:52:53

wiadomość od daglas89:OGŁOSZENIE!
Zapisy trwają do 05.03. (sobota) do 12. MG daje ostatnią szanse na przyłączenie się do gry ;)

daglas89 - 2011-03-05 13:41:15

KONIEC ZAPISÓW!Rolę zostały rozlosowane, czekajcie na PW.
Po potwierdzeniu odebrania wiadomości zaczynamy grę :D

_________________________________________________________________________________________

ROLE wysłane, oczekuje potwierdzenia od 18-tu uczestników gry.
1. Oranjezicht - (Lucas)
2. Krisztian - (Marcos)
3. BarthezzLodz - (Hector)
4. Julia25 - (Sandra)
5. Larita -  (Maria)
6. Calineczka_j -  (Paula)
7. Pablo - (Noiret)
8. Villa - (Martin)
9. daglas89 -  (Rebeca)
10.paulax5 -  (Lucia)
11.andzia119 - (Victoria).
12.jenny - (Julia)
13.crisfan - (Carol)
14.Shiift - (Ivan)
15.Bazyl - (Evelyn)
16.sirdarius64 - (Amaia)
17.Pysia141192 - (Amelia)
18.el matador -  (Saul)
19.niusia_88 - (Elsa)

Lista będzie na bieżąco w miarę możliwości aktualizowana.

Julia25 - 2011-03-05 14:17:37

Potwierdzam odebranie PW i udział w grze :)

PW coś minie chce wysłać :/

Bazyl - 2011-03-05 14:34:13

Julia25 napisał:

PW coś minie chce wysłać :/

Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja mam ten problem :) (może Mafia już działa i zaczęła od kombinacji w PW? ;])

jenny - 2011-03-05 15:09:30

Bazyl napisał:

Julia25 napisał:

PW coś minie chce wysłać :/

Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja mam ten problem :) (może Mafia już działa i zaczęła od kombinacji w PW? ;])

tez to mialam ,ale zamknelam okno , jeszcze raz weszlam w wiadomosci i poszlo :)

el matador - 2011-03-06 02:06:12

potwierdzam udział w grze tu i na PW żeby było fajnie ^^

daglas89 - 2011-03-07 02:59:14

UWAGA!


Ogłoszenie.Czas zacząć grę!Zapraszam do specjalnie utworzonego do tego wątku, tutaj możemy komentować swoje spostrzeżenia, uwagi, prośby itp....

sirdarius64 - 2011-03-08 23:05:02

Po jakiego na mnie głosowaliście? Nie wstyd wam że mafia wami kieruje i eliminujecie niewinnych mieszkańców? Mam nadzieje że następne głosowanie przemyślicie i uda wam się rozbić gang mafi

Krisztian - 2011-03-08 23:44:31

sirdarius64 napisał:

Po jakiego na mnie głosowaliście? Nie wstyd wam że mafia wami kieruje i eliminujecie niewinnych mieszkańców? Mam nadzieje że następne głosowanie przemyślicie i uda wam się rozbić gang mafi

mafii**
Choć nie głosowałem na Ciebie (bo miałem to zrobić jutro :D), to się wypowiem w tej sprawie:
Głosowano, bo takie miano przeczucie.
Niczego nie jest nikomu wstyd.
Gra to gra. Strzelasz i albo trafiasz albo pudłujesz.
W Twoim przypadku spudłowano.
Amen.
Aaaa....i miło, że masz sygnaturkę podobną do mojej. ;]  ...muszę swoją zmienić... <myśli>

sirdarius64 - 2011-03-09 17:30:34

podobną ale inną, dodałem 2 extra super fajowskie elementy;)

Calineczka_j - 2011-03-10 01:00:26

Ivan mylisz się co do mnie i wydaje mi się że co do Hectora (Bartka) też. Wiem z doświadczenia, że on broniłby do ostatniej chwili Julii (Sandry) i nie dałby jej zabić (a przynajmniej nie tak szybko). Co do Lucii (Paulii) to teraz i ja zaczęłam ją podejrzewać. A powody swoje mam :)

Shiift - 2011-03-10 09:06:11

Ja nie myślę tak, że kto bronił by kogo, czy, że to rodzina to ten ktoś go nie zabije. Tylko w waszych postach się zgadzaliście i odwracaliście od siebie uwagę.

Calineczka_j - 2011-03-10 12:47:23

Jakoś Twoje myślenie mnie nie przekonuje :) Ale masz oczywiście do tego prawo, ja też w stosunku do Twojej postaci się pomyliłam.
Poza tym gdybym ja rzeczywiście była w mafii, to raczej siedziałabym cicho, a nie zrzucała na kogoś podejrzenia. Cichutko głosowałabym tak jak wszyscy, żeby nie rzucać się w oczy. No bo jeśli byłabym w mafii to co mi by była przedwczoraj za różnica czy odpadniesz Ty, czy Amaia, skoro oboje byliście ZM. Raczej wówczas zagłosowałabym tak jak wszyscy.

Shiift - 2011-03-10 19:15:29

Gdybyś była w mafii to swoje spostrzeżenia kierowała byś na mnie jak najdłużej się da, aby wszyscy podejrzewali mnie, a ty byłabyś bezpieczna.

Larita - 2011-03-10 21:15:53

Ajć kolejny niecelny typ :) szybko Mafia pozbywa się niewinnych mieszkańców :D

Calineczka_j - 2011-03-10 22:02:37

No właśnie wyjątkowo sprytna mafia nam się trafiła. Przykro mi że zabili Lucie, bo teraz już sama nie wiem kogo mam teraz podejrzewać. Liczymy zatem na pomoc detektywa i zbawiciela :)

Bazyl - 2011-03-13 22:03:16

Dzięki wszystkim za grę ;)

Pablo - 2011-03-13 22:06:20

Ja również dziękuję wszystkim, a szczególnie całemu Ottoksowi :) Fajnie było zobaczyć jak gra wygląda z drugiej strony i jeszcze taka fajna rola mi się trafiła :D

Shiift - 2011-03-13 22:10:21

Ja też dziękuje wszystkim za grę, odpadłem przy drugim głosowaniu, ale i tak było fajnie ;). A co do mafii: mistrzostwo świata! Szkoda tylko, że się wam nie udało.

paulax5 - 2011-03-13 22:16:19

Tak ja również dziękuję Pablo i Andzia119 :D fajnie było być z Wami w OTTOXsie
a teraz może mi wytłumaczycie dlaczego mnie zabiliście? :lol:

Nie no zartuje zabicie mnie było po to żebyście właśnie Wy zwykli mieszkańcy myślili ze w mafii dalej są 3 osoby, no i oczyszczenie mnie z zarzutów bo kilka osob na mnie glosowalo ;)

Dziękuje wszystkim :*

A teraz jeszcze jedna moja uwaga. Po tym jak odpadłam połowa zm zaczeła do mnie pisać i wręcz podaliście mi zbawiciela i detektywa na tacy. I to jest taki moje ostrzeżenie na przyszłość nigdy nie wiecie z kim piszecie .... i komu mozna ufać ;)

A najsmieszniejsze dla mnie bylo jak zbawiciel chciał mnie przywrócić... najpierw myśle czemu nie dla mafii lepiej :D Jako ze była to Aga nie było mi łatwo z nią pisać i uwierz Aguś ze w pewnym momencie już chciałam się przyznać bo nie umiem kłamać i bardzo tego nie lubie. Dostałam tez nie mile pw od jednej osoby, która przekazała mi co ktoś o mnie powiedział i postanowiłam sie nie zgadzać na przywrócenie dlatego ze wiedzialam ze ta osoba pozniej pewnie bedzie miala jakies pretensje ze to nie regulamiowo lub cos w tym stylu. Za to przepraszam Mafię bo wiem ze jakbym sie zgodziła to pewnie byśmy wygrali tym bardziej ze zm sami sobie detektywa zabili :lol: Ale ostatnio jest na forum za dużo kłótni i dla świętego spokoju odmówiłam.

Calineczka_j - 2011-03-14 01:51:23

Właśnie o tym mówiłam, genialne posunięcie. Gdybyś się zgodziła wrócić to bylibyśmy w czarnej dupie ;) ale nie mów też że niektóre osoby zaczęły do Ciebie pisać i podawać na tacy, bo Ty np. napisałaś do mnie pierwsza. Dobrze że nie chciałaś wiedzieć kto jest detektywem bo bym Ci oczywiście powiedziała ;)
A to akurat kolejny dowód na to, że detektyw nie powinien się ujawniać i Elsa po części dobrze zrobiła nic nie mówiąc. Jakby powiedziała to mafia wtedy i tak by ją zabiła i wyszłoby na to samo.
Nauczka na przyszłość to taka: zbawiciel powinien przywracać jedynie detektywa, którego jest pewien na 100%. I teraz wielkie wyzwanie, aby do tego dojść i odpowiednio skoordynować, nie zdradzając się przy tym i nie mówiąc nic pozostałym osobom (oczywiście oprócz tych sprawdzonych), nawet odpadniętym (zabitym przez "mafię") :)

Shiift - 2011-03-14 13:29:07

Szkoda Paula, że nie chciałaś się przywrócić bo by była nie lada łamigłówka. Ale powiem szczerze jak cie podejrzewałem to nie kierowałem się tym, że skoro przyjaźnisz się z Sylwią to da ci role w mafii. (Choć myślałem o tym)

Calineczka no pomyliłem się bo nie byłaś w mafii, ale przecież to była tylko gra i każdy knuł jakieś podejrzenia ;)

Pysia141192 - 2011-03-14 15:46:39

Hej ja tez chciałam wszystkim podziękować, mimo że grałam trochę kulawo... wiecie ja po prostu uwielbiam siać zamęt wciskając dzieci gdzie popadnie, a że dostałam rolę Amelii to dało mi wolną drogę ;)
Bardzo miło mi się grało i przykro mi, że gdybym może uważniej czytała regulamin to wiedziałbym, że należy wszystkich poinformować kto jest detektywem a kto w mafii to może gra inaczej by się potoczyła...
Przykro mi bardzo, że być może przeze mnie gra skończyła się tak jak się skończyła...
Postaram się poprawić w kolejnej edycji, a jak znów zawale to najwyżej pożegnam grę, bo to będzie znaczyło, że kompletnie nie umiem grać w strategiczne gry ;)
Dziękuję wam za miłą grę i szansę, że mogłam w nią zagrać  i jeszcze raz przepraszam ;)

Powiem, że podejrzewałam Lucię od początku... potem Vicky, Martina, Marcosa i Elsę...
Nie wiem dlaczego akurat te osoby. Ominęłam Noireta, ponieważ był mi potrzebny w jednym wątku, a  po drugie dałam się zwieść... no cóż aż tak bystra nie jestem ;P

Bazyl - 2011-03-14 16:30:02

Ja tam podejrzewałam...kogo ja podejrzewałam? Nie no, Vicky podejrzewałam od poczatku (nie wiem, czemu z niej zrezygnowałam) i Elsę...jak wypieprzylismy detektywa to jakos kamień spadł mi z serca, że jednak na nią nie głosowałam i że poszłam w ślady Calineczki robiąc wyliczankę ;D (wypisałam wszystkich i jechalam raz z góry na dół, raz z dołu do góry gadając "wpadła bomba do piwnicy" i "bzy bzy bzy, leciały pszczółki trzy", az został tylko Noiret ^^ ). Najlepsze było wkręcanie Bartka =D
Dzieki wszystkim ;)

Calineczka_j - 2011-03-14 20:04:07

Pysia141192 napisał:

Dziękuję wam za miłą grę i szansę, że mogłam w nią zagrać  i jeszcze raz przepraszam ;)

Pysia nie masz za co przepraszać. Grałaś bardzo dobrze. Nie mogłaś nikogo innego poinformować kto jest detektywem bo nie było więcej osób sprawdzonych, musiałabyś ryzykować życie detektywa - co byłoby bez sensu. Mogłaś jedynie napisać że wiesz że Pablo jest w mafii, ale było minęło (też mogłam to zrobić a tego nie zrobiłam) Pewnie gdybym wtedy była w Polsce i miała net to tak bym zrobiła, ale nie ma sensu tego roztrząsać. Każdy gra jak umie. A obrażanie i czepianie się innych jest na tym forum codziennością, więc nic dziwnego. A ty się niczym nie przejmuj, bo nie masz sobie nic do zarzucenia. Pozdrawiam :)

Larita - 2011-03-15 13:07:30

Dodam coś od siebei odnośnie informacji o detektywie. chociaż byłam juz za "burtą" tuz przed koncem glosowanai dotarla do mnei informacja o detektywie i ze Noiret jest z mafii. Poczatkowo pomyslalam ze może mafia specjalnie daje podpuche ze Elsa to detektyw, ale stwierdziłam ze można ryzykować. Wiedzą na temat ze Elsa jest na pewno niewinna a Noiret to mafia podzieliłam się z dwoma osobami.Nie zdradziłąm jednak kto jest detektywem, z prostej przyczyny - nie ufałam nikomu:)
Jedna osoba zdecydowała się mi najwidoczniej zaufać ponieważ oddał (Hector) swój głos na Noireta chociaz planował na Else. Druga osoba niestety nie zaufała mi i ten głos przeważyl :)

tomus88888888 - 2012-10-25 13:21:27

Są tu ludzie chętni do gry?

daglas89 - 2012-11-22 12:51:02

Zapraszam na forum El Barco, tam niedługo rozpoczynamy drugą rocznicową mafię świąteczną.

www.test69.pun.pl www.mc.pun.pl www.forummenelgame.pun.pl www.mysterius.pun.pl www.rplifestyle.pun.pl